spacer image

Basic information
Title The Honourable
Name CHUNG Pui-lam
Honours OBE, JP
Gender M
Year of birth 1940
Place of birth Hong Kong
   CHUNG Pui-lam


Period of LegCo service
12 October 1988 - 22 August 1991 Elected (Electoral College - Sham Shui Po)
30 October 1985 - 25 August 1988 Elected (Electoral College - Sham Shui Po)


Education and professional qualifications
LL.B. (Hons.) (External), London University
P.C.LL., The University of Hong Kong
Associate, Chartered Institute of Arbitrators, England



Occupation
Senior Partner, Chung & Kwan Solicitors


spacer image