spacer image

Basic information
Title Dr the Honourable
Name HO Kam-fai
Honours OBE, JP
Gender M
Year of birth 1933
Place of birth Hong Kong
   HO Kam-fai


Period of LegCo service
30 October 1985 - 25 August 1988 Appointed (Unofficial)
11 October 1978 - 7 August 1985 Appointed (Unofficial)


Education and professional qualifications
Postgraduate Diploma in Social Study, The University of Hong Kong
M.S.W., Columbia University
D.S.W., Columbia University



Occupation
Director, the Department of Extramural Studies, The Chinese University of Hong Kong


spacer image