spacer image

Basic information
Title The Honourable
Name Henry WU King-cheong
Honours BBS, JP
Gender M
Year of birth 1951
Place of birth Hong Kong
Personal homepage http://www.i8808.com/
   Henry WU King-cheong


Period of LegCo service
1 October 2000 - 30 September 2004 Elected (Functional Constituency - Financial Services)
21 December 1996 - 30 June 1998 Elected (by Selection Committee)


Education and professional qualifications
Master of Applied Science, University of Toronto, Canada



Occupation
Merchant
Executive Director


spacer image